Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy?

  • Posted on: 29 September 2016
  • By: admin

Wiele osób zastanawiając się nad zmiana samochodu bądź zakupem nowego zastanawia się czy kredyt samochodowy będzie korzystniejszy niż kredyt gotówkowy.

Często przechodząc obok komisu samochodowego, naszą uwagę przykuwa auto, które nam się bardzo podoba. Zawsze jednak zawsze kończy się wyłącznie na podziwianiu go, ale myśli o jego zakupie krążą na po głowie. Zastanawiamy się później Czy nie byłby dobrym rozwiązaniem zamienić naszego grata, który co chwila ląduje w warsztacie na nowszy porządny samochód.

Zwykle nasze myśli kończą się na tm, że stwierdzamy, że mamy za dużo wydatków i nie możemy sobie pozwolić na takie zachcianki, jak nowe auto. Taki kołowrotek może trwać kilka lat, przez które i tak nie uda nam się zgromadzić oszczędności na zakup samochodu, nie mówiąc już o interesującym nas pojeździe. Warto wówczas pomyśleć poważnie o kredycie na ten cel.

Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy?

Planując zakup nowego auta zastanawiamy się który rodzaj kredytu jest dla nas bardziej opłacalny, a często też czy na zakup auta musimy brać kredyt samochodowy czy możemy także skorzystać z oferty kredytu gotówkowego.

Możemy poradzić się fachowca

Mając problem z wybraniem oferty możemy zwrócić się o pomoc do fachowca, czyli wybrać się do brokera kredytów samochodowych bądź wybrać się bezpośrednio do banku. Broker ma tą przewagę, że dysponuje pełną gamą ofert, ale niezależnie od tego, którą drogę wybierzemy to najprawdopodobniej otrzymamy w pierwszej kolejności propozycję kredytu samochodowego. O możliwość warunki i możliwość skorzystania z oferty kredytu gotówkowego będziemy zmuszeni raczej zapytać się sami.

Podobieństwa pomiędzy kredytem gotówkowym, a samochodowym

Obie oferty wiele łączy, a są to oprocentowanie, maksymalna wysokość kredytu oraz okres spłaty. Zasady rozpatrywania wniosku są identyczne i w każdym z przypadków musimy posiadać odpowiednią zdolność kredytową, a także pozytywną historię w BIK, nie wspominając o innych rejestrach dłużników. W obu przypadkach możemy skorzystać z procedury uproszczonej, czyli możliwości ubiegania się o kredyt na podstawie oświadczenia o dochodach, bez konieczności ich dokumentowania.

Różnice między kredytami - lepszy kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy?

Tutaj widać przewagę kredytu gotówkowego, który można przeznaczyć na dowolny cel, który nie musi się wiązać z zakupem auta. Dzięki temu możemy na przykład kupić do niego przyczepkę kempingową, czy dodatkowe wyposażenie bez większych problemów. Natomiast kredyt samochodowy możemy przeznaczyć jedynie na zakup auta, bądź innego pojazdu samochodowego.

Ważna kwestią jest wiek kupowanego samochodu, ponieważ w przypadku kredytu samochodowego mamy zawsze ograniczenie wieku pojazdu. Banki najczęściej nie chcą kredytować aut starszych niż 10 letnie i tutaj znów przewagę zyskuje kredyt gotówkowy, przy którym wiek pojazdu nie ma najmniejszego znaczenia.

Dodatkowo na niekorzyść kredytów samochodowych przemawia fakt, że banki zwykle żądają ustanowienia zabezpieczenia na samochodzie. Jeżeli chcesz uniknąć tej konieczności kredyt gotówkowy będzie dla ciebie lepszym rozwiązaniem.

Wypada też wspomnieć o konieczności wykpienia polisy auto casco, obligatoryjnej przy kredycie samochodowym. Jest to niestety spory wydatek, którego jednak możemy uniknąć decydując się na kredyt gotówkowy.

Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom będziecie wiedzieć czy zdecydować się na kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy.