Rozliczanie z lokat.

  • Posted on: 17 June 2016
  • By: admin

Wyliczanie zysków z lokat bywa niekiedy bardzo mylące dla osoby oszczędzającej, czyli klienta banku. Niezwykle często dochodzi do sytuacji w której klient oczekiwałby zdecydowanie większej liczy pieniędzy. Wpłacamy pieniądze na konto, na czas sześciu miesięcy i po tym okresie liczymy sobie odsetki za każdy miesiąc. Niestety większość banków nie konsoliduje oszczędności co miesiąc, a po zakończeniu umowy, zatem po sześciu miesiącach. To zdecydowanie zmniejsza nasze zarobki, ale nadal one są – na tym polega lokata. Już na tym etapie rozliczanie lokat bankowych jest skomplikowane dla bardzo wielu osób. Nie zawsze do końca zapytamy w banku czy dobrze rozumiemy całą umowę z bankiem, jaką mamy do podpisania. Zwróćmy uwagę na pojęcia takie jak okres rozliczeniowy, konsolidacja oraz odsetki. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie nam odnaleźć się w swoich oszczędnościach pozostawionych w banku. Jak zatem widzimy zrozumienie lokaty bankowej nie jest aż tak skomplikowane, jak może się nam to wydawać. Zastanówmy się jednak jaki okres lokaty nas interesuje i dlaczego właśnie taki, a tutaj sprawdź jaka lokata zagwarantuje Ci największy zysk.

Lokaty jakie najczęściej wybierają klienci to lokaty jednomiesięczne, trzymiesięczne, półroczne oraz zdecydowanie dłuższe. Coraz rzadziej stawiamy na lokaty trwające ponad rok, ale nadal się to zdarza. W tym wszystkim bardzo ważne jest oprocentowanie lokat bankowych, które wpływa na nasz zarobek z tytułu oszczędności ulokowanych w banku. Oprocentowanie z jakim możemy się spotkać wynosi od jednego do pięciu procent w skali roku. Wyższe oprocentowanie jest praktycznie niespotykane, jeśli mowa o lokatach w Polsce. Codziennie widzimy na reklamach bardzo wiele informacji na temat produktów bankowych, w tym również lokaty bankowe. W związku z tym, że coraz więcej ludzi chce zarabiać na swoich oszczędnościach, banki bardzo chętnie informują ludzi o takich możliwościach. Reklamy mamy zatem wszędzie i tu również należy dokładnie czytać drobny druk w którym mamy dane dotyczące konsolidacji, minimalnej wpłaty oraz warunkach wszelkich promocji. Podstawą dobrego oszczędzania jest zatem zapoznanie się ze wszystkimi szczegółami jakie tylko mamy w naszej ofercie.

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić jakie są najlepsze lokaty bankowe w Polsce, ponieważ każdy oszczędzający może wymagać zupełnie innych rzeczy od swojego produktu bankowego. Dla jednych klientów najlepsze będą lokaty z krótkim terminem, a mniejszym procentem. Inny klient wybierze jako najlepszą lokatę tą, która będzie miała większy procent a dłuższy czas trwania. Każdy z klientów może mieć bardzo różne wymagania i dlatego należy rozpatrywać lokatę indywidualnie, a nie kierować się tym co dokładnie wybrał nasz znajomy – to bardzo szybki sposób do pogrążenia się w kłopotach finansowych. Takie produkty powinny być dobierane indywidualnie, bez względu na to czy myślimy o lokacie czy też kredycie gotówkowym, mieszkaniowym. Poszukiwanie lokaty w dzisiejszych czasach nie jest aż tak skomplikowane jak może się wydawać. Możemy skorzystać z porad w bankach, stron internetowych z poradami finansowymi. Korzystanie z niezależnych doradców również pozwoli nam na podjęcie dobrej decyzji. Dbajmy o nasze oszczędności i sprawny, by przyniosły nam prawdziwe korzyści. Dzięki lokatom bankowym możemy zarobić nawet kilka tysięcy w ciągu roku. Wszystko jednak zależy od tego, jaką sumę ulokujemy w wybranym przez siebie banku – jeśli mamy na swoim koncie wolnych kilkadziesiąt tysięcy, np. 15 000 złotych, na naszym koncie maksymalnie możemy zauważyć dodatkowe 750 złotych. Każda wyższa kwota oszczędności da nam zdecydowanie większy zarobek na wybranej przez nas lokacie.