Kredyt gotówkowy – podstawowe informacje

  • Posted on: 13 January 2021
  • By: admin

Kredyt gotówkowy to produkt, który może nam przyjść z pomocą, jeśli borykamy się z kłopotami finansowymi. Zazwyczaj udzielany jest bez poręczycieli, co stanowi dodatkowy atut dla wielu osób.

Od czego zależy wysokość udzielonego kredytu? Przede wszystkim od naszej zdolności kredytowej czyli indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. W procesie przyznawania kredytu banki będą szacowały ryzyko, które związane jest z tym, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić kredyt. Zazwyczaj bank w takich przypadkach robi to w oparciu o takie dane, jak nasz dochód, nasze wydatki czy liczba osób, która znajduje się w naszym gospodarstwie domowym. Wszystko to wpływa na to, jak wysoki kredyt będziemy mogli otrzymać. Umowa kredytu gotówkowego zawierana jest na określony czas. Zazwyczaj jest to kilka miesięcy do kilku lat. W tym czasie spłacamy zadłużenie w miesięcznych ratach. Mogą być to raty malejące lub równe. Im dłuższy okres kredytowania tym niższa rata miesięczna, jednak wiąże się to też z wyższymi odsetkami. Czy banki wymagają dodatkowych zabezpieczeń? Zazwyczaj nie, zwłaszcza, jeśli pożyczamy niską kwotę. Czasami jednak mogą one wymagać np. poręczenia, weksli czy blokady środków na rachunku. Tego rodzaju pożyczki bywają uciążliwe, jednak zazwyczaj są tańsze.

Co składa się na koszty kredytu? W głównej mierze odsetki. To ile kredyt będzie naprawdę kosztował pokazują takie wskaźniki, jak całkowity koszt kredytu, roczna rzeczywista stopa oprocentowania czyli RRSO, umożliwia ona porównywanie ofert różnych banków. Przy czym zawiera w sobie wszystkie koszty wraz z odsetkami i innymi opłatami i prowizjami, które konsument będzie musiał zapłacić za kredyt. Co wpływa na koszty kredytu? Między innymi historia kredytowa klienta, ubezpieczenia, zabezpieczenia kredytu, okres spłaty oraz kwota kredytu. Bank pobiera również prowizję za udzielenie kredytu. Może ona zostać doliczona do kredytu, wtedy podniesie kwotę kredytu i spłacimy ją w ratach. Cenę kredytu podniesie też ewentualne ubezpieczenie, o tym, czy jest ono obowiązkowe decyduje bank. Jak widać warto dopytać i doprecyzować ewentualne koszty dodatkowe, które mogą znacznie podnieść cenę kredytu. Wszystko to może sprawić, że kredyt zupełnie przestanie nam się opłacać, bo koszty niesamowicie wzrosną, dlatego warto się tego dowiedzieć. Jeszcze nawet przed otrzymaniem dokumentów. O wszelkie niejasności zapytajmy pracownika banku, powinien on wyjaśnić nam wszelkie niejasności, które nam się nasuną.