Dla kogo kredyt hipoteczny

  • Posted on: 18 September 2020
  • By: admin

Zaciąganie kredytów jest w Polsce bardzo popularne, dzieje się tak za sprawa tego, że nie każdego z nas stać na zrealizowanie swoich planów bez zaciągnięcia kredytu w banku, zobacz na uwagatanikredyt.pl/ na co szczególnie uważać przy kredycie. Jednym z najpopularniejszych rodzajów kredytu jest kredyt hipoteczny który pozwala na realizację tych największych marzeń związanych z własnym domem czy mieszkaniem. Jednak wokół tego, kto może wziąć kredyt hipoteczny narosły różne stereotypy. Na przykład to, że mając umowę o dzieło nie dostaniemy pożyczki, albo, że singiel nie ma szans na kredyt mieszkaniowy, to tylko nieliczne z nich. Jak się okazuje prawda jest taka, że żadne z powyższych nie przekreśla szans na kredyt hipoteczny. Każdy bank rozpatruj wniosek o pożyczkę indywidualnie. Warto jednak dowiedzieć się na jakie kryteria banki zwracają uwagę podejmując decyzje o przyznaniu nam kredytu.

Kredyt hipoteczny – dla kogo?

O tym na która ofertę kredytu hipotecznego powinniśmy się zdecydować warto zapytać doradcy kredytowego. Nie konsultujmy się w tej sprawie ze znajomym. Bratem czy sąsiadem ponieważ tak nie ma jednego rozmiaru butów dla wszystkich, tak i nie ma jednego uniwersalnego kredytu dla wszystkich. Każdy wniosek rozpatrywanej jest indywidualnie gdyż każdy z nas posiada inną sytuacje finansową, inne źródła dochodu, czy tez jest w innym wieku, a wszystkie te czynniki maja ogromny wpływ na ostateczną decyzje banku i na to jaki będzie koszt kredytu. O tym, czy otrzymamy kredyt na mieszkanie, czy też budowę domu rozstrzyga wiele czynników. Na część z nich mamy jednak wpływ a inne są niestety poza naszą kontrolą. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto znać je wszystkie ponieważ są one kluczem do odpowiedzi na pytanie: “czy dostaniemy kredyt hipoteczny?”.

Wiek a kredyt hipoteczny

Jednym z czynników na który nie mamy wpływu jest oczywiście nasz wiek. Na szczęście jednak banki mają dosyć elastyczne podejście do tego kryterium. Niemniej jednak aby móc starać się o kredyt hipoteczny musimy mieć ukończone 18 lat. Banki zdecydowanie chętniej udzielają kredytów młodszym osobom, nawet jeśli nie posiadają jeszcze zadowalającej historii kredytowej. Wynika to po prostu z okresu, na jaki przyznawany są tego rodzaju kredyty. Bank bierze pod uwagę nie tyle wiek kredytobiorcy w momencie składania wniosku, ale przede wszystkim to ile będzie miał lat potencjalny kredytobiorca w chwil kiedy umowa będzie się kończyła.

Osoby na emeryturze, nawet w sytuacji kiedy mają zagwarantowany stały dochód, mogą mieć duży problem z uzyskaniem pozytywnej decyzji banku o przyznaniu kredytu hipotecznego. Na szczęście są sposoby, by obejść to restrykcyjne podejście. Pierwszy z nich to wykupienie polisy na życie i cesji na bank, drugi – wysoki wkład własny, jest jeszcze trzeci sposób czyli młodszy współkredytobiorca. Wszystkie te trzy działania mają na celu zabezpieczenie pożyczonych pieniędzy, a przede wszystkim mają ułatwić bankowi ich odzyskanie na wypadek śmierci kredytobiorcy.

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

Drugim niezwykle ważnym czynnikiem jest nasza zdolność kredytowa. Ten parametr możemy obliczyć w prosty sposób, bez wychodzenia z domu korzystając z dostępnego na stronach internetowych kalkulatora zdolności kredytowej. Warto to zrobić, ponieważ mając taką wiedzę możemy poprawić swoją zdolność kredytową. Zdolność kredytowa to maksymalna kwota kredytu jaką jesteśmy w stanie spłacić w określonym czasie. Im większa zdolność tym więcej opcji kredytu mamy do wyboru. Brak odpowiedniej zdolności zamyka nam drogę do uzyskania pożyczki w banku.