Kredyt konsolidacyjny – czy warto?

  • Posted on: 30 June 2020
  • By: admin

Kredyt konsolidacyjny to jeden z najczęściej wybieranych punktów z oferty instytucji bankowych. Jego popularność wiąże się z tym, że daje klientowi możliwości podpisania nowej umowy kredytowej z bankiem, z którym nie podpisało się dotychczas żadnej umowy. Ale czy rzeczywiście taki wybór się opłaca? Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Jak działają kredyty konsolidacyjne?

Główną zasadą działania jest połączenie kilku zobowiązań w jedno, będące sumą wszystkich pozostałych. Instytucja przejmuje wszystkie długi klienta i spłaca je w momencie zawarcia umowy. Jednak kredyt konsolidacyjny można wziąć w banku, w którym wzięto już pożyczkę. Najczęstszym wyborem jest dołączenie do nowej instytucji, będące wynikiem przeanalizowania oferty i rankingów kredytodawców oraz opinii innych klientów.

Dla kogo przeznaczone są kredyty konsolidacyjne?

Z tego rodzaju zobowiązań korzystają osoby, którym ciąży wiele niespłaconych długów. Właśnie problem ze spłatą dotychczasowych rat jest głównym powodem wyboru konsolidacji kredytów. Wiele osób boi się pomyłki, ponieważ zaciągnięte przez nich pożyczki mają inne terminy i kwoty do zapłaty lub gdy terminy spłat najwyższych zobowiązań pokrywają się ze sobą. Warto pamiętać, że pomyłka czy opóźnienie prowadzi do naliczania karnych odsetek, przez co wysokość długu rośnie. Kredyty konsolidacyjne oferują możliwość spłaty rat za zakupiony sprzęt. Zsumowanie wszystkich kwot sprawia, że kredytobiorca nie musi pilnować wielu terminów, tylko spłaca sumę pożyczek w jednym czasie.

Do zalet kredytu należy fakt, iż kredytobiorca nie traci płynności finansowej i może w terminie spłacać swoje zobowiązania. Chęć podpisania nowej umowy prowadzi do renegocjacji warunków, przez co istnieje opcja zmniejszenia raty, która będzie zapłacona bez najmniejszego problemu.

Jednak należy dokładnie przeanalizować, czy taka oferta jest klientowi niezbędna. Ci, którzy pilnują terminów nie muszą ryzykować wzięcia kredytu, który może pogorszyć warunki spłaty. Ostateczna decyzja leży po stronie banku, ponieważ podejmuje ryzyko spłaty długów za osobę o niepewnym stanie finansów. Składając wniosek o kredyt konsolidacyjny pozostaje nam jedynie czekać na ostateczną decyzję banku.