Zalety i wady kredytów konsolidacyjnych

  • Posted on: 30 June 2020
  • By: admin

Żadne zadłużenie nie powstaje od razu, zazwyczaj narasta ono stopniowo, gdy do niego dojdzie, trudno sobie z nim poradzić. Dlatego bardzo często zaciągamy kolejne zobowiązanie w celu pokrycia starej pożyczki. Właśnie dla takich osób powstała oferta kredytu konsolidacyjnego.

Dla kogo przeznaczony jest kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to produkt przeznaczony dla osób, które posiadają kilka pożyczek, czy kredytów w różnych instytucjach finansowych. Konsolidacja pozwala na uzyskanie jednego zobowiązania z niższą ratą, co dla wielu osób jest rozwiązaniem pozwalającym na odzyskanie płynności finansowej. Banki oferujące kredyt konsolidacyjny obiecują swoim przyszłym klientom dodatkową gotówkę w niższej prowizji i o niższym oprocentowaniu.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Oprócz oczywistej zalety, czyli spłaty obiecanego zobowiązania, niektóre z kredytów konsolidacyjnych umożliwiają również pozyskanie dodatkowych środków, które możemy przeznaczyć na dowolny cel. Jest to doskonała informacja dla osób, które wpadły w kłopoty finansowe i oprócz zmiany wysokości raty, potrzebują również dodatkowej gotówki, by stanąć na nogi. Główną zaletą jest jednak możliwość ustalenia nowej wartości raty kredytowej, która może być niższa niż przy naszym obecnym zobowiązaniu. Niebagatelną zaletą jest również konieczność spłaty jednego zadłużenia, zamiast kilku.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny posiada oczywiście pewne wady, główną z nich jest wydłużenie okresu kredytowania, a co za tym idzie zwiększenie kosztów. Dzięki nowej pożyczce spłacimy więc dotychczasowe zobowiązanie, ale z drugiej strony ogólny czas spłaty wydłuży się, co w razie planów kolejnych pożyczek może nam nieco utrudnić sytuację.

Warunki konieczne

Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny konieczne jest złożenie wniosku kredytowego, zawierającego przeznaczenie kredytu. Niekiedy tego rodzaju kredyt wymaga zabezpieczenia, np. hipotecznego. Musimy też dostarczyć dokumenty potwierdzające nasze zarobki, bank będzie musiał bowiem powtórnie sprawdzić naszą zdolność kredytową. Po dostarczeniu kompletu dokumentów bank rozpatrzy nasz wniosek. Zazwyczaj trwa to kilka dni. Po przyznaniu kredytu otrzymamy umowę, którą należy następnie dokładnie przeczytać i przeanalizować, czy wszelkie zawarte w niej zapisy są dla nas jasne i zgodne z ustaleniami, które omówiliśmy wraz z pracownikiem banku. Jeśli tak, nie pozostaje nam nic innego, jak podpisanie umowy. Jak widać kredyt konsolidacyjny niesie liczne korzyści dla osób zadłużonych, które z różnych przyczyn mają problemy ze spłatą zobowiązań. Jednak jak przed podjęciem każdej istotniejszej decyzji należy rozważyć wszelkie za i przeciw. Koniecznie określmy też rozsądnie wysokość raty, tak by powtórnie nie wpaść w kłopoty. Zastanówmy się także, czy decydujemy się wyłącznie na sam kredyt przeznaczony na spłatę, czy też przydadzą nam się dodatkowe pieniądze, które pozwolą nam wyjść na prostą.