Czy konsolidacja kredytów jest dla każdego?

  • Posted on: 27 November 2019
  • By: admin

Naprawa budżetu domowego przy zadłużeniu to niezwykle problematyczne zagadnienie. Jedna z podstawowych spraw do rozpatrzenia to narzędzia naprawcze na czele z konsolidacją. Czy kredyt konsolidacyjny jest dla każdego i w jakich warunkach warto go zastosować, aby uzyskać maksymalną efektywność ekonomiczną?

Główne założenia do naprawy zadłużonego budżetu

Dostęp do nowych zobowiązań jest prosty, jeżeli posiadasz pozytywną zdolność kredytową, w której najważniejszą rolę odgrywają stabilne dochody. Zapłata kilku rat kredytowych w różnych terminach może popsuć wiele planów finansowych, a jednocześnie spowodować nietypowe opóźnienia. Czasami rata nie zgrywa się dobrze z terminem otrzymywania dochodów. Oczywiście takie sprawy można regulować bezpośrednio w bankach, ale konsolidacja to po prostu lepsza organizacja zadłużenia. Kredyt konsolidacyjny to narzędzie naprawcze dedykowane kredytobiorcom posiadającym więcej niż jedną pożyczkę jednocześnie. W konsolidacji dochodzi do przestawienia okresu kredytowania i do stworzenia jednej raty dopasowanej do aktualnej sytuacji ekonomicznej. Przy konsolidacji ważne jest, aby unikać zaciągania nowych zobowiązań. Uważaj również na kredyty konsolidacyjne, w których występuje dodatkowa gotówka na dowolne potrzeby konsumpcyjne. To często pułapka ze względu na wysoką prowizję.

Od czego zależy skuteczność kredytu konsolidacyjnego?

Opłacalność i zdolność do konsolidacji kredytów zależy od zdolności kredytowej, a także od historii spłaty dotychczasowych zobowiązań. Jeżeli masz już opóźnienia możesz praktycznie zapomnieć o takiej formie restrukturyzacji. Kredyt konsolidacyjny to zatem nie ostateczny ratunek dla budżetu, ale jedynie wsparcie optymalizacyjne. Wydłużony okres kredytowania podnosi koszty. Większość kredytobiorców w Polsce zwraca jednak uwagę na wysokość raty miesięcznej. Im mniejsza, tym naturalnie lepiej, a tylko konsolidacja pozwala manipulować bardzo tym wskaźnikiem. Konsolidację warto rozparzyć pozytywnie, jeżeli okazuje się korzystniejsza od dotychczasowych kredytów gotówkowych. Dopytuj doradców, nawet jak nie myślisz poważnie o restrukturyzacji. Naprawa zadłużonego budżetu to wyzwanie, które warto podjąć, aby ograniczyć ryzyko utraty wiarygodności finansowej.