Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego

  • Posted on: 12 September 2018
  • By: admin

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego oraz analizując dostępne na rynku oferty mamy w głowie jeden wielki chaos i cały czas zadajemy sobie jedno podstawowe pytanie Jak wybrać najlepszą dla nas ofertę kredytu hipotecznego. Bardzo często jednym z podstawowych pytań jakie sobie zadajemy jest to jaka miesięczna rata będzie dla nas optymalna i udźwignie ją nasz domowy budżet. Niestety nie zawsze jesteśmy świadomi tego jak wygląda wyliczenie kredytu hipotecznego i jak to zrobić.

Jak się okazuje obliczanie raty kredytu należy do banku. Pracownicy banku dokonują kalkulacji raty kredytu hipotecznego, biorąc pod uwagę wiele różnych czynników , dlatego też wszelkie pytania oraz wątpliwości jakie pojawiają się w naszej głowie należy kierować do specjalistów czyli pracowników banku. Jeżeli jednak chcemy orientacyjnie dowiedzieć się ile wyniesie rata zaciągniętego przez nas kredytu musimy skrupulatnie przedstawić wszystkie jego parametry. Olbrzymie znaczenie przy wyliczaniu wysokości raty kredytu hipotecznego ma między innymi: rodzaj rat, czyli rata stała bądź też rata malejąca kredytu, wysokość prowizji oraz sma zaciągniętego kredytu, oprocentowanie kredytu stałe bądź zmienne, a także czas spłaty czyli liczba rat.

Zaciągając kredyt z oprocentowaniem zmiennym musimy wiedzieć, że wysokość spłacanych przez nas rat zwiększy się w momencie regulowania zobowiązania chwili gdy podniesie się oprocentowanie. W przypadku prowizji chcąc obliczyć ratę kredytu musimy mieć na uwadze to czy mieści się ona w końcowej sumie kredytu czy została ona do tej sumy dodana.

A zatem chcąc samodzielnie obliczyć ratę kredytu hipotecznego musimy wiedzieć że wzór na obliczenie takiej raty jest bardzo skomplikowany. A zatem jeżeli chcemy zaciągnąć kredyt spłacany w ratach równych przy stałym oprocentowaniu, w przypadku którego prowizja został dodana do sumy kredytu.

Obliczanie raty kredytu hipotecznego za pomocą kalkulatora kredytów hipotecznych

Symulacja raty kredytu hipotecznego może być przez nas przygotowana również za pomocą dostępnych w sieci kalkulatorów kredytów hipotecznych. A zatem w sytuacji kiedy zastanawiamy się jaką ratę kredytu hipotecznego będziemy zobowiązani spłacać istnieje opcja skorzystania właśnie takiego rozwiązania jakim jest kalkulator kredytów hipotecznych. Symulator ten będzie bazował na takich danych jakie zostaną wprowadzone przez nas, a zatem będziemy musieli być w tej kwestii bardzo skrupulatni, ponieważ tylko wtedy symulacja taka będzie dla nas wiarygodna i będziemy mogli na niej bazować.

Jak się okazuje przeliczanie raty kredytu jest bardzo dużym wyzwaniem, dlatego jeżeli chcemy znać dokładną ratę kredytu warto jest udać się do danego banku i skorzystać z porady fachowców którzy przedstawią nam konkretne wyliczenia. Samodzielne wyliczenia są możliwe tylko w przypadku kiedy posiadamy wszystkie niezbędne do tego celu dane na których będziemy mogli bazować.