Obliczanie kosztów kredytu gotówkowego

  • Posted on: 24 May 2017
  • By: admin

Analiza kosztów kredytu gotówkowego jest niezbędna do właściwego porównywania wszystkich ofert dostępnych na rynku. Poza tym obserwacja całkowitych kosztów pożyczek gotówkowych zabezpiecza interesy ekonomiczne twojego gospodarstwa domowego. W artykule zobaczysz, w jaki sposób samodzielnie ocenić koszty kredytu gotówkowego i na jakie elementy uważać.

Całkowity koszt kredytu różni się od oprocentowania nominalnego podawanego w standardowych materiałach marketingowych pożyczkodawców. Na całkowity koszt kredytu składa się oczywiście oprocentowanie (odsetki), ubezpieczenie umowy, a także prowizja, która w niektórych parabankach przekracza oprocentowanie nominalne i to w znaczący sposób. Wskaźnik RRSO składa się z oprocentowania, kosztów ubezpieczenia, a także prowizji, ale niektóre parabanki nie uwzględniają w RRSO niektórych opłat manipulacyjnych. Z tego powodu wskaźnik RRSO stosuje się jedynie do selekcji niektórych ofert. Po wyselekcjonowaniu najlepszych kredytów gotówkowych warto zapoznać się z warunkami regulaminu, wartością odsetek karnych przy ewentualnym zerwaniu umowy kredytowej, z opiniami od dotychczasowych kredytobiorców. Roczna rzeczywista stopa oprocentowania to wskaźnik, który podaje każdy bank i parabank na życzenie kredytobiorcy, ponieważ tak nakazuje ustawa o kredycie konsumenckim. Najważniejsza dla branży i klienta. Jeżeli znasz ustawę o kredycie konsumenckim i odnosisz jej zapisy do regulaminów i umów rzadko popełnisz błąd przy współpracy z pożyczkodawcami.

Im krótszy termin pozyskiwania kredytu gotówkowego, tym wskaźnik RRSO wyższy. Standardowo RRSO podaje się w skali rocznej. Niektóre opłaty w umowach kredytowych ponosisz od razu, np. prowizje. W niektórych parabankach rozpatruje się płatnie nawet wnioski kredytowe, czy dojazd do klienta. A takich kosztów już do wskaźnika RRSO nikt nie wlicza. Trzeba zatem uważać na porównywanie i odkrywać wszystkie koszty zapisane w regulaminie, a nie tylko elementy podstawowe. Najlepszy dla kredytobiorcy jest oczywiście możliwie najniższy wskaźnik RRSO. Czy teraz podejdziesz rozsądnie do obliczania kosztów kredytu gotówkowego?